Ako nezmoknúť v horách

Autor: Marian Baran | 26.7.2019 o 18:50 | Karma článku: 5,21 | Prečítané:  1968x

Mať dobrú obuv v lese je dôležité. Videl som chlapíka v šlapkách, ako chodí po horách. Obdivoval som jeho motoriku aj odvahu. Aj slečny, ktoré mali obuté topánky na vysokom podpätku. Tie však boli iba sčítané. 

Americký vedci vraj zistili, že šliapať do kopca s vysokými podpätkami, môže za určitých okolností napodobniť chôdzu po rovine. Ale vedieť aké bude v lese počasie, je asi najdôležitejšie. Zmoknúť v meste je fajn zážitok, ale zažiť lejak v lese, to je spomienka. S plánom vyhnúť sa nepriazni počasia, som si do telefónu stiahol tri aplikácie, ktoré mi dokázali predpovedať počasie. Porovnal som hodnoty a podľa toho naplánoval túru. Výsledok bol jasný, do pol jednej musím byť pod strechou.

Za dedinou som sa napojil na značku a kráčal k lesu. Po stranách lúky spasené ovcami, pred sebou cieľ a nad korunami vzdialených stromov opar, akoby medvede v lese otvorili mraziaky s nanukmi. Pred lesom stál bača opretý o palicu. Napriek teplému počasiu oblečený v hrubom kabáte, na nohách gumené čižmy. Pozrel na mňa, napravil si klobúk a odzdravil. Volal sa Fero a jeho čierny pes, Laba, práve z krátkej lúky k lesu, zavracal ovce do bezpečia. 

Chcel som ísť až hore, ale o pol jednej bude búrka. Odpovedal som, keď sa spýtal kam idem a ukázal na kopec v diaľke.

V horách to tak býva, ale dnes ani kvapka nespadne. Možno až navečer. Zareagoval.

Ako to viete? Opýtal som sa prekvapene.

Tak. Vidím ako sa pasú. Odpovedal a palicou ukázal na ovce.

Cestou mi tá jeho istota vŕtala v hlave. A keď som bol na mieste, kde som mal v pláne sa otočiť a vrátiť, pokračoval som. Po troch hodinách som sedel na vrchole a pozeral po krajine okolo. Bolo slnečné popoludnie, pár mrakov na oblohe. Niekde v diaľke som počul zvonce. Asi žiadna aplikácia nedokáže predpovedať počasie stopercentne, hoci niekde v kanceláriách odborníci odvádzajú svoju prácu s plným nasadením. Kŕmia počítače dátami a programy analyzujú všetky informácie. Ale mať tak vlastné ovce a tie vyhnať na pašu, to by bola istota.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?