Ako cvičiť doma

Autor: Marian Baran | 13.11.2018 o 17:00 | Karma článku: 10,15 | Prečítané:  6062x

Pre tých, ktorí nemajú dostatok času obliecť si tepláky a ísť cvičiť do priestorov na to určených, pre tých je tu aj iná možnosť. A tou je cvičenie doma.  

Na cvičenie doma nepotrebujeme žiadne zvláštne pomôcky, ani špeciálne oblečenie. Cvičíme v tom čo máme momentálne oblečené, keď sa chuť cvičiť objaví, alebo keď sme vyzvaní zacvičiť.

Začať môžme ľahkým rozcvičením, umyjeme riad. Cvik pôsobí priaznivo na koordináciu pravej ruky s ľavou. Príjemne zahreje zápästia, ramená a prsné svaly. Cvik zároveň hydratuje pokožku rúk. Aplikujeme každý deň. Občas pridáme panvicu od praženice, či hrniec od zemiakovej kaše náhodou zabudnutý v chladničke. Dýchame pravidelne. Krátke nádychy a dlhé výdychy.

Ako ďalší cvik zaradíme utieranie prachu. Hoci sa zdá, že cvik to nie je fyzicky náročný, musíme brať na zreteľ množstvo zdvihnutých predmetov pri jeho vykonávaní. Tiež počet drepov, predklonov, úklonov či špeciálnych polôh na ťažko dostupných miestach. Všetko to vytvára ideálnu choreografiu na získanie kondície. Cvik pôsobí priaznivo na celé telo a všetky svalové partie budú rovnomerne precvičené. Veľmi dôležitá je technika cvičenia, aby sme zlým prístupom nezvyšovali počet opakovaní za celý mesiac. Dýchame opatrne, prípadne zadržíme dych. Vždy podľa lokality cvičenia.

Vešanie prádla je cvik, vďaka ktorému mladí samuraji získavali švih v rukách. Vytriasanie vlhkého odevu pred zavesením, dokonale precvičí ruky a chrbtové svalstvo. Pri niektorých kusoch oblečenia je potrebné zvýšiť počet opakovaní. A pri niektorých, ako napríklad rifle, je nutné dodržiavať správne držanie tela. Kontakt zipsu s tvárou môže byť bolestivý a môže odradiť jedinca od tohto výnimočného cviku. Drobným bonusom je párovanie a vešanie ponožiek. Cvik zdokonalí sústredenie a odhodlanie v bezvýchodiskových situáciách.

Žehlenie spáli najviac kalórii zo všetkých spomenutých cvikov. Kladie dôraz na správnu techniku a držanie tela. Precvičuje nohy, ruky a hlavne krčnú chrbticu. Vytvorenie ideálneho, konštantného tlaku na žehliacu dosku vyžaduje pravidelné praktické precvičovanie. Pozor, žehlička je horúce závažie a preto neustále sledujeme čas kontaktu s látkou. Čas kontaktu je odlišný podľa typu vlákna. Cvik je nesmierne náročný na sledovanie pohybu ruky so závažím. Pri cviku môžeme využívame obe ruky. V dnešnej dobe nájdeme na trhu širokú ponuku žehličiek aj pre ľavákov. Pri cviku je dovolené hundrať, otvára to čakry.

Doniesť z pivnice fľaše na zaváranie je starý sezónny cvik. Zaťažuje obe ruky rovnomerne. Bonusom je precvičenie logického myslenia v pivničných priestoroch. Vyložené predmety z pivnice, z dôvodu sprístupnenia zaváraninových fliaš, je možné uložiť späť len s dôvtipom. Odniesť zaváraniny do pivnice, je cvik, ktorý sa v dnešnej dobe precvičuje málokedy.

Z celej škály cvikov, ktoré môžeme vykonávať doma, som vybral iba niekoľko. Na začiatok cvičenia doma ale postačia. Počet sérii a opakovaní nie je podstatný údaj. Dôležité je začať hneď.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Viaceré mestá hlásia preťažené odberné miesta

Začalo sa plošné testovanie obyvateľov Slovenska.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?