Listové tajomstvo

Autor: Marian Baran | 29.12.2017 o 19:37 | Karma článku: 8,44 | Prečítané:  1504x

Chlapec už vedel pekne písať. Všetko podstatné sa naučil v škole, no krasopis mu vycibrila túžba napísať vlastnoručne list Ježiškovi  

Po uplynulé roky prevzal túto úlohu otec. Vždy pred Vianocami sadol chlapec otcovi na kolená a diktoval. Otec mal z tej chvíle radosť, písal pomaly a každému písmenu pridal objem a okrasu navyše. Chcel, aby ten list mal veľa strán, na ktorých by bolo mnoho slov.

Teraz už chlapec sedel za stolom sám a písal, hlava naklonená na bok. Medzi perami sa objavil jazyk, vždy keď mala za vetou prísť bodka. Otec stál vo dverách, chlapca sledoval. Bol to list pre Ježiška a on mohol iba z diaľky sledovať synovu radosť z toho, že list dokáže napísať úplne sám.

Keď chlapec list dopísal, vložil ho do obálky a tú zalepil. Pridal fiktívnu adresu, ktorú otec nadiktoval, nalepil známku a potešený tou udalosťou, položil listovú obálku na chladničku. Otec povedal, že list pošle, tak aby došiel čo najskôr k adresátovi.

Počas večernej prechádzky chlapec podskakoval po chodníku a otec ho držal za ruku, aby sa náhodou neodrazil na stromy. V jednom momente sa chlapec vyšmykol otcovi z dlane, pobehol, spod bundy vytiahol list Ježiškovi z chladničky a hodil ho do poštovej schránky.

Otec svoje prekvapenie šikovne skryl za úsmev, chlapec čakal pochvalu, že ušetril otcovi cestu na poštu. A čo si mu písal?  Vyzvedal neskôr otec. Uvedomil si, že bez niektorých informácií nedokáže úplne naplniť synové priania. Chlapec nikdy nemal veľké požiadavky. V čase, keď listy písal za chlapca otec, boli to drobnosti. Napríklad stavebnica, červené auto, či drak ktorého videl v rozprávke. Nemôžem, odpovedal syn otcovi na otázku, to je listové tajomstvo. A neviditeľným kľúčom si zamkol ústa.

Napíš list Ježiškovi, povedal napokon chlapec otcovi, ktorý stále dobiedzal; možno ti prezradí. Chcem len vedieť čo si si prial, len tak, som zvedavý; povedal otec a usmial sa tým úsmevom, ktorým každý otec chce zahladiť stopy za zlým rozhodnutím. Chlapec naliehal a tak otec začal písať list Ježiškovi, nech prezradí listové tajomstvo. Prosil, lebo tak prikázal syn, ktorý stál nad ním. A naliehal, nech odpovie čím skôr. Otec pripísal Porsche a hodinky s fotoaparátom. Neboj funguje to; povedal chlapec, keď otec do poštovej schránky hádzal list. Mne odpíše vždy a splní mi moje priania.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Aký bol šampionát v Rusku? Plný sexizmu, politiky a simulovania

Prinášame najzaujímavejšie momenty z MS 2018 vo futbale.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?