Kvet

Autor: Marian Baran | 18.8.2016 o 21:15 | Karma článku: 12,34 | Prečítané:  1925x

Stará pani bývala v prednej časti domu. Kým vládala, mala to do záhradky pred domom iba pár krokov. Kvety, to bol jej svet.

Časom sa jej svet zmenšoval. V jeden deň bol už tak malý, že by sa na žiadnu mapu nedal nakresliť. Vychádzala iba pred dom na lavičku. Slnko tam svietilo len chvíľu a presne to stačilo. V kvetináči položenom na zemi pri nohách, rástol kvet. Bol to ten, čo ostal najbližšie. Ďalej už nevládala.

Prichádzala pred obedom a skôr než si sadla, poliala ho pripravenou vodou z plastovej fľaše. Potom si sadla, nasadila okuliare a pozerala na farebný skvost. Usmievala sa a keď vládala, napravila listy, akoby práve na tých dotykoch záležalo najviac. Nik nevie čo sa stalo, ale kvet začal vysychať. Stará pani sa začala mračiť a stále nanovo sa snažila dotknúť listov.

Keď musela ísť na týždeň do nemocnice, poprosila vnuka nech na rastlinu dohliadne. Sľúbil, čo by nie. Raz denne poliať, to nie je veda, Ale listy kvetu vysychali, nech sa snažil akokoľvek. Chytal sa za hlavu, hromžil, radil sa u znalých, ale rady sa nedopátral. Lekár pre kvety, takého niet.  

Keď sa stará pani vrátila z nemocnice, rastlina mala opäť zelené listy a a farebné kvety. Bolo ho plný kvetináč. Stará pani ho zbadala, keď ju priviezli, takmer zvýskla. Pred obedom, ďalší deň, nedočkavo vyšla z domu. Poliala ho, dotkla sa listov a keď si sadla, uprene pozerala naň. Vnuk sedel spokojne vedľa nej a prekvapene sa jej pýtal, kde len mohla stratiť okuliare.

Najskôr ho napadlo, že kúpi v taký istý, trochu ho upraví a bude. Ale potom si pomyslel, či opäť nezačne vysychať. Prešiel celý kraj a kúpil umelý, taký čo sa najviac podobal. Okuliare sa našli po týždni. Stará pani sa tešila o to viac, že sa môže kochať jeho krásou. Na jeseň už nevychádzala z domu, nevládala. No keď sa jej podarilo, pozerala na kvet cez okno.

Keď začal padať prvý sneh, ešte občas cez okno pozrela von. Kvet bol stále zelený a kvety stále kvitli. A možno aj teraz si myslí, že to preto, ako sa ho vedela s láskou dotýkať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

EKONOMIKA

Hranica s Ukrajinou sa môže otvoriť, clo zrušiť a roaming tiež

V najbližších rokoch by sa Ukrajina či Moldavsko mohli dostať do Schengenu.


Už ste čítali?