Ja génius

Autor: Marian Baran | 23.7.2015 o 17:07 | Karma článku: 11,78 | Prečítané:  1976x

Moja kariéra génia sa rozbehla už v prvej triede základnej školy. Odštartovala ju pani učiteľka. Doniesla do triedy učebnú pomôcku, pripevnila ju na tabuľu a ja som odvážne povedal; mapa.

Učiteľka sa prekvapene otočila na mňa, oči dokorán a nahlas prehlásila; Marian, ty si génius.

Bolo to ako štartovný výstrel, pocítil som obrovskú zodpovednosť. Odvtedy som vedel, že práve ja som ten vyvolený. Začal som premýšľať čím vstúpim do dejín. Už cestou zo školy som objavil skutočnosť, že pred tieňom sa nedá utiecť. Pri pokuse s tieňom mi vypadla z rúk školská taška, dopadla na zem priťahovaná zvláštnou silou. I pomenoval som tento jav ako gravitácia.

Prekvapilo, že ma už niekto predbehol. Tiež jav, pri ktorom voda v nádobe stúpne o objem ktorý je do nej ponorený, už definoval akýsi Archimedes. Asi plavčík na nejakom kúpalisku.

Chvíľu som experimentoval s perpetuom mobile, chcel som aby môj objav bol prínosom pre čo najširšie masy. Nasledovalo veľké množstvo pokusov. Záver bol ten, že každé perpetuum potrebuje motor. Čo je tiež objav, ktorý stojí za zverejnenie, ale chcelo to niečo silnejšie.

Vtedy som dostal skvelý nápad, že zo slepačieho vajíčka vysedím kuriatko. Nie konkrétne ja, myseľ génia predsa takto neuvažuje. Rozhodol som sa, že na tento akt použijem radiátor vo svojej izbe. Naštudoval som si dostupný materiál, vyrobil praktické, vatovo priedušné hniezdo a niekoľko dní meral teplotu v bode umiestnenia hniezda.

Vrcholila vykurovacia sezóna a ja som po nociach dolaďoval ventilom teplotu. Nevyspatý, no už som videl titulky v novinách.Geniálne riešenie malého chlapca, prinesie sliepku do každej domácnosti! Radiátor vysedel kuriatko! Nech žijú kotolne!

V presne stanovený deň som uložil vajíčko do hniezda. Pravidelne vajíčko otáčal a v určitých intervaloch upravoval ventilom teplotu. Niekoľko dní som vzorne dodržiaval stanovený postup, za oknom padal sneh a ja som pozeral na ktorú poličku si položím svoju prvú Nobelovu cenu. Potom sme odcestovali k babke. Keď sme sa vrátili, mama povedala nech si izbu poriadne vyvetrám.  

Vyvetral som Nobelovku a zahladil stopy. Roztrhal som nákresy stroja času, auta bez kolies aj zariadenia na výrobu čokolády zo vzduchu. Tiež som zahodil model podzemného mrakodrapu a postup na výrobu sušenej vody. Ja génius, to dnes trochu ľutujem.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?