yba

Autor: Marian Baran | 14.7.2015 o 20:25 | Karma článku: 10,64 | Prečítané:  2201x

Keď som ešte chodil do škôlky a bol som úplne malý, len koze po chvost vysoký, nevedel som vysloviť jedno písmeno z abecedy. Bolo to desivé. Písmeno na mňa útočilo asi z každého slova.  

Núkalo sa nech sa zahanbím, nech si lámem jazyk o podnebie. Snažil som sa, cvičil, ale mal som pocit, že to nikdy nedokážem. To písmeno musel niekto naschvál vymyslieť, aby sme my malí špunti zakúsili, čo je to skutočná námaha a odhodlanie, ešte pred tým ako bude nutné definitívne zabudnúť na fľašu.

Niekto písmeno vymyslel a zamiešal medzi ostatné cielene. Poskladal slová s týmto písmenom a potom už iba sledoval, ako na zem padajú polámané jazyky. Zo začiatku som ho zamieňal za iné písmená, no vznikali spoločensky neakceptovateľné  slová. Všetci sa smiali a ja som sa smial tiež, lebo tento môj nedostatok som nikdy nevnímal vážne. Ako vtedy, keď mi malý Mišo spontánne a bez mučenia povedal, že kožu z kakaa nikdy nevypije.

Slovenčina je kúzelný jazyk a jeho možnosti dokážu vždy šokovať. I dnes mám k tomu písmenu zvláštny vzťah, no už na to vôbec nemyslím, akceptujem ho také aké je. A viem, že toto obdobie nezanechalo vôbec žiadne stopy.

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?