Krčma

Autor: Marian Baran | 22.8.2014 o 10:30 | (upravené 22.8.2014 o 12:18) Karma článku: 12,77 | Prečítané:  3341x

Dedinou viedla jediná cesta, nebolo z čoho vyberať. Nikde nikoho. Domy sivé, niektoré mali novú strechu. Na dvore jedného domu boli natiahnuté šnúry a sušili sa tam plienky. Viali vo vetre ako vlajky, okoloidúcim podávali jasnú správu, že niekto na prázdnom ostrove zasadil strom.

V dedine stál jeden kostol, jeden obchod a jedna krčma, nebolo z čoho vyberať. Krčma stála nezvyčajne na konci dediny. Bola v starom dome s fľakatou, prasknutou stenou, čo vyzerala ako mapa s mojou vyznačenou trasou pohybu.

Vošiel som dnu, hneď pri dverách sedel veľký chlap a na vešiaku mal zavesený kabát. Bolo ho cítiť dymom a mliekom. Pozrel som pod stôl, či neuvidím huňatého psa, ktorý dokáže postrážiť stádo oviec, ale pod stolom boli iba zablatené gumáky. Chlap pozrel na mňa tým pohľadom, ktorý som už toľkokrát v okolí videl. Pohľad človeka, ktorému sa máli, iba jedna cesta dedinou, jeden obchod, jeden kostol a jedna krčma na konci dediny. Potom chlap odvrátil zrak na dno poldecáka medzi svojimi rukami, ktorý by sa mu ani na malíček ruky nezmestil.

Pri peci sedel muž a čítal noviny, mal okuliare na nose a názor, prísediaci mladík hlučne reagoval na jeho slová. Búchal päsťou do stola. Drevený stôl, opečiatkovaný ako správa z úradu, strohá a nepochopiteľná, sa zachvel na vratkej nohe. Štylistika nespokojnosti sa nemení, ani slová.

Na prázdninách? Vyzvedal krčmár. Prikývol som a pozrel na výherný automat v rohu miestnosti. Vyhral už niekto? Spýtal som sa. Ani nie, ale môže každý, povedal. Jeden automat na výhry je viac než dosť. Načapoval mi pivo a spravil veľkú čiapku z peny. Hodnú chvíľu sa hral, kým bolo všetko podľa jeho predstáv. Pozeral som von oknom, ako žena zvešala plienky do prúteného koša. Keď stiekla pena z piva po pohári až na stôl, prepadla ma tá prázdnota.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?