Orechy

Autor: Marian Baran | 15.11.2013 o 11:00 | Karma článku: 17,23 | Prečítané:  2323x

Prišli mi poštou orechy, plná škatuľa. Bol na nich položený lístok so slovami, dúfam že sa cestou nerozbili. A ešte tam bolo pribalené malé jablko, ale to musela byť optická náhoda.

Mravec, ktorý na mňa vyplašene pozeral z tej kopy orechov, od strachu nič nepovedal. Precestoval niekoľko stoviek kilometrov, neprekvapilo ma jeho mlčanie, ale to že náhle zdrhol mu nezabudnem. Každý orech bol vkusne zabalený v tvrdej škrupine. Toto balenie orechov má dlhoročnú tradíciu a svoje opodstatnenie, ktorému celkom nerozumiem.

Starý otec mal v záhrade najväčší orech v celom okolí, keď ho sadil, isto netušil, že strom vyrastie do takej výšky a bude mať obrovskú korunu. Presahovala hranice úzkej záhrady a po oboch stranách strom ponúkal susedom podstatnú časť svojej úrody. Orechy sú bohatstvo, hovorieval starý otec, keď stál v záhrade a pozoroval susedov ako zberajú napadané orechy vo svojich záhradách.

Myslel som na jeho slová, keď som na balkóne kladivom rozbíjal jednu škrupinu za druhou, podstatnú časť zásielky som preto odložil. Tak už ste dokončili tú poličku, čo ste spomínali pred dvoma rokmi? Opýtal sa ma na chodbe sused. Pozrel na môj palec a ukazovák v hrubej vrstve obväzu. Áno, poličku, povedal som, veď orechy sú bohatstvo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?