Najkrajšia žena v dedine

Autor: Marian Baran | 8.10.2012 o 19:00 | Karma článku: 13,60 | Prečítané:  2128x

Keď som schádzal do dediny, od neďalekých kopcov sa arogantne tlačili mraky. Neviem či boli ťažké, vážiť mraky by som si netrúfol. Najbližší autobus mal ísť za päť hodín, čo je dlhá doba. Zabiť toľko minút jednou ranou je nemožné.

Na dedine bolo vidno, že dýcha z posledného. Rozbitá cesta spájala domy. Z magického trojuholníka, krčma, kostol, obecný úrad som sa rozhodol pre to prvé a v takých priestoroch sa nepatrí len tak na sucho vysedávať. V šere zaprášených, drevených stolov som si pri výčape vypýtal. Chcel by som minerálku, mierne perlivú. Pani s príjemnými črtami tváre sa na mňa prekvapene pozrela.

Domáci stáli pri mne okamžite. Nechceli nič zlé, len ich asi slovo minerálka podráždilo. Prepáčte, ospravedlňoval som sa, som len smädný. Neskôr, keď sme sa skamarátili a sľúbil som, že už nikdy nebudem piť minerálku, mi vysvetľovali. Toto je najkrajšia žena v dedine. Povedal mi bývalý drevorubač, čo vraj pri kálaní dreva nepotreboval ani sekeru a ukázal k výčapu. Široko ďaleko najkrajšia, vravel mi chlap, čo sedel na dvoch stoličkách aby sa zmestil, s rukou ako ropovod v otvorenom okne, akoby tu krčmu šoféroval širokou ulicou sveta.

Rozprávali ódy na tú krásu v dedine. Pozorne som počúval, veľmi pozorne, kým som ten autobus nezačul v diaľke, ako hučí na kľukatej ceste smerom do dediny. Strážcovia dedinskej krásy ma pri odchode pozorne sledovali, stojac pred krčmou. Boli štyria, neboli najmladší, dávnejšie ich určite bolo viac.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?