Zo života spolujazdca

Autor: Marian Baran | 23.8.2012 o 15:50 | Karma článku: 20,48 | Prečítané:  3017x

Hneď vedľa šoféra, sa nachádza veľmi dôležité miesto. Vidno z neho na cestu, na kraj cesty, na šoféra aj na vodiča. Nie je tam volant, hoci by sa niekedy zišiel. A nie sú tam ani pedále, hoci tie by sa občas zišli viac ako volant.

K dispozícii je ručná brzda. Počas jazdy má spolujazdec možnosť, dotknúť sa ručnej brzdy v určitých okamihoch, keď nefungujú  brzdy, ktoré k dispozícii nemá. Letmý dotyk s ručnou brzdou môže spomaliť auto, ale nedokáže ho zastaviť.

Miesto spolujazdca vedľa vodiča, mám celkom v obľube. Môžem dôkladnejšie sledovať pohyb stieračov po prednom okne a obsluhovať rádio oboma rukami. Taktiež môžem pri telefonovaní používať striedavo obe uši. Tiež oceňujem na tomto mieste, možnosť vyzuť sa. Čo je zvlášť pri dlhších jazdách príjemným spestrením. Je to tiež miesto, kde sa dobre spí. Raz sa mi na tomto mieste snívalo, že jem tlačenku a keď som sa zobudil, bolo to naozaj tak.

Spolujazdec obsluhuje okno na svojej strane. Je to jeho primárna funkcia, ktorou za určitých okolností mení odpor vzduchu a priamo ovplyvňuje spotrebu vozidla. Spolujazdec, dokáže poskytnúť použiteľnú informáciu o prichádzajúcich vozidlách zo svojej strany, koná tak hlavne v prípadoch, keď výrazne cloní výhľad v tomto smere. Spolujazdec na prednom sedadle, manipuluje s mapou, ak sa nenachádza v aute navigácia. Ak sa navigačný systém vo vozidle nachádza obsluhuje aj ten. Spolujazdec presne vie, ktorou trasou sa šofér dostane na vopred určené miesto. Pozná skratky, vidí nerovnosť vozovky v dostatočnom predstihu. Vie kedy zasvieti zelená, kedy zasvieti červená. Vie, ktorý účastník cestnej premávky, bude meniť smer jazdy. Spoznáva ľudí na chodníkoch a zdraví ich.

Je toho viac. V poslednej dobe, mi je často ponúkané miesto na zadných sedadlách, aby som si od povinností oddýchol a užil si zaslúženého odpočinku na mne primeranom mieste. Nerozumiem prečo. Cítim sa ukrivdený.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?