Špaky

Autor: Marian Baran | 11.6.2012 o 18:44 | Karma článku: 16,12 | Prečítané:  1579x

Niekoľko týždňov potom, ako som prestal fajčiť, nosil som so sebou stále škatuľku s poslednými cigaretami. Mal som aj zápalky, ale to je predsa prirodzené, veď čo ak by bolo potrebné, náhle niekde zapáliť vatru.

Chlap zbieral v okolí autobusovej zástavky cigaretové ohorky, každému kúsku sa spontánne potešil. S naučeným grifom každý vyrovnal a zvyšný tabak vyšúľal do mikroténového vrecúška. Napadlo ma, že je to zberač, pretože lovec by na každý nájdený ohorok zaútočil.

Rozhodol som sa, že mu dám tú moju škatuľku cigariet a definitívne sa zbavím tej zvláštnej poistky, mojej pevnej linky do údolia komínov. Keď som mu ju podával, bol šťastný. Čakal som, že mraky na oblohe sa roztiahnu a zasvieti na mňa slnko, že niekde z diaľky začne gradovať oslavný chorál.

Začal ich po jednej vyťahovať zo škatuľky a tabak drobiť do svojho vrecúška, medzi ostatné zvyšky tabaku pochybnej kvality a zemitého pôvodu. Vytrúsil tam všetkých sedem, mojich cigariet. Zaplakal by som nad toľkou škodou, no tento pozostatok fajčiarskej emócie, som okamžite transformoval na kŕčovitý úsmev plný pochopenia a porozumenia.

Videl som ho potom, ako sedí na lavičke, traja kamaráti okolo neho. Núkal ich tabakom a oni ho potľapkávali po pleci a šikovne balili cigarety do papiera. Bol to predsa najlepší zberač v okolí a celkom slušný matematik.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?