Zaplatiť dane

Autor: Marian Baran | 15.5.2012 o 19:24 | Karma článku: 19,40 | Prečítané:  1945x

Radosť po zaplatení daní, býva neopakovateľná a dlhotrvajúca. Nevyrovná sa jej nič. Ani prípadné nedoplatky daní, nepotešia tak, ako riadna daň.

Platiť dane je radosť, potešenie všedných dní. Obzvlášť daň z nehnuteľnosti, tej sa každý rok neviem dočkať. S očakávaním otváram každý deň poštovú schránku, prehrabávam sa vo všedných šekoch a hľadám oznámenie o uložení zásielky z pošty. Keď mi žltý lístok konečne doručia, moja radosť nemá konca. Hneď na druhý deň, po práci, si prečešem obočie a utekám na poštu, tam sa postavím do jedného z dlhých zástupov, mne podobných, vytešených spoluobčanov.

Stojac nekonečné minúty v masívnom zástupe, trpezlivo prešľapujeme, spievame trávnice a eufóriou sa podpichujeme. Občas niekto predbehne svojho druha, to ale nevadí, je to predsa tak významná udalosť. Státie v rade, je predzvesťou výnimočného okamihu, nikto nefrfle. Poštárka pokojne vydáva listy do vlastných rúk, počuť len prosím a ďakujem.

Nerátal som čas, kým mi v rukách zavoňala novotou obálka, adresovaná mne. Otočím sa na päte, bežiac trhám perforované okraje a vyberám poštovú poukážku, ten zelený list, z koruny stromu hotovostných platieb. A ďalšie čakanie, cinkanie mincí lahodí uchu a oku úsmevy, na tvárach ostatných okolo mňa. Zabúdam na stratený čas, keď do žľabu okienka odrátam nahlas bankovky. Nech všetci vedia, že som práve vykonal svoju milú povinnosť, stanovenú zákonom.

Vyšiel som pred poštu a pozrel na svoje milované mesto. Tak som ti uhradil daň z nehnuteľnosti, peniaze poslal poštovou zloženkou a môj dobrý pocit z tohto skutku, nedokážem opísať. Uronil som od dojatia slzu a potom s ostatnými platcami daní, sme spievali oslavné piesne na námestí a tancovali tance určené pre túto príležitosť. Oslavovali sme do skorého rána, do odchodov prvých spojov na naše pracoviská.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

DOMOV

Štúdia spochybňuje liek na cukrovku dovezený z Kuby

Najdôležitejšími výhradami sú nevýrazná účinnosť a otázna bezpečnosť.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.


Už ste čítali?