Pravda o studni

Autor: Marian Baran | 9.5.2012 o 16:54 | Karma článku: 17,29 | Prečítané:  1513x

Na chalupe je vždy čo robiť. Minule sme upravovali dvere do pivnice. Nieže by tie dvere boli pokazené, ale pôvodný majiteľ mal výšku meter päťdesiat a minuli sa nám obväzy a leukoplasty.

Pivnica je to fajn, všetko vychladí na potrebnú teplotu, mäso sa tam nepokazí a veľkých pavúkov tam nie je veľa. Čo je celkom milá vlastnosť pivnice, pretože tam kamarátova manželka vôbec nechodí a preto mu nevraví, aby tam urobil poriadok. Poriadok tam je, len ho poriadne nevidno, pretože tam nie je žiarovka.

Sused sedel v tieni stromu, so zapnutým rádiom a keďže zle počuje, mal ho nahlas. Nie veľmi, len kým si vypočul správy, v okruhu niekoľkých kilometrov nelietali žiadni vtáci. Tváril sa dôležito, pretože mu v záhrade vyvŕtali studňu a taká studňa, priamo v záhrade, to už je aká vec. Jednu studňu má, pred domom, ale už len dekoratívnu a to odvtedy čo mu do domu natiahli vodovod. Jeho monológ, o efektivite zalievania úrody vodou z vlastnej studne, ma definitívne presvedčil a rozbil vo mne jadro povrchného chápania štandardnej ekonomiky.

Sused je dobrý orátor. Stará pani ho raz zavolala k ponúkačom akejsi veže, čo im zazvonili pri bráne. Stačilo mu päť minúť, aby ich unavil, ďalších päť, aby ľutovali svoje zvonenie. V priebehu ďalších minúť popreli to, o čom chceli zvestovať, len aby mohli odísť. Starý pán hovoril bez nadýchnutia, špeciálnou technikou, všetko ti rýchlo poviem hneď, a podal jasné dôkazy o svojej veži.

No ako tam sedel, sústavne nám pozeral pod prsty. Aj rádio vypol, čo celkom zmenilo ráz jeho pripomienok k našej práci. Vraj, majstri sveta v puzzle, kategória dvojdielne. Tak nám povedal. Zašli sme do pivnice a tam sme sa urazili pri prepravke s pivom. Vyšli sme, až keď sme počuli suseda ako niekomu kričal. Idem poliať záhradu, už je čas. Vtáky, ktoré prileteli po správach a usadili sa v korunách stromov sa vyplašene rozleteli na všetky strany.

Od domu si slávnostne niesol plechovú krhlu s vodou. Bola potrebná, vodu musel naliať do potrubia ručnej pumpy, aby začala riadne fungovať. Zdvihol krhlu a výdatne nalial do otvoru. Potom prázdnu nádobu rýchlo zavesil, aby hladina vody v potrubí neklesla a okamžite začal pumpovať. Zaškrípalo to, zakloktalo a natieklo o niečo viac vody, koľko doniesol od domu. Potom už prestala tiecť, viac vody v studni nebolo. Polial tých pár riadkov zeleniny čo mal a spokojne si utrel spotene čelo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?