Ako zabiť kapra

Autor: Marian Baran | 5.12.2011 o 17:05 | Karma článku: 10,82 | Prečítané:  1754x

Ak sa na Vianoce pravidelne servíruje kapor, ako pochúťka u ktorej je nutné dávať si pozor na kosti, zvedavosť detí raz prerastie do hlbšieho záujmu, spoznať tohto živočícha inak, ako v strúhanke obalenú podkovu jeho mäsa.

Skoro ráno sa hlava rodiny vybrala živočícha zaobstarať a vrátila sa podvečer, z neďalekého trhu. Neškodná opica na ramene, kapor v sieťovanej taške a hlava. Všetci traja skončili vo vani s napustenou vodou a chvíľu sa vedno čľapkali. Keď kapor osirel, deti ho natešene pozorovali, skúmali a kŕmili chlebom. Žobronili, že v kúpeľni prespia. Ryba pohrdla všetkými lakotami a len tak si plávala, tušiac čo ju čaká.

Potom mi tá hlava zavolala a vraj; Ako zabiť kapra, aby ma to nebolelo. Povedal som mu ako na to. Čo to som počul od ľudí, niečo som mal načítané. Vlastné skúsenosti v tomto odbore nemám, som kaporbij amatér. Môj odbor sú komáre a niekedy muchy. Netrúfol by som si na to, ale dokážem o tom suverénne hovoriť.

Dostatočne informovaná hlava rodiny nachystala nože, kladivo, utierky a obväzy, pripravená kapra usmrtiť. Pozrela hlava na slizké telo ryby, do jej smutného oka a do otvárajúcich úst živočícha. Vraj vravel; pomoc. Deti hypnotizovali svojho otca a napokon so slzou na krajíčku boli odvedené z kuchyne. A tu niekde, ako stál nad tým tvorom s nožom v ruke, pochopil, kde sú jeho hranice. Okúsil ešte moje mantinely a povolal ma na pomoc.

Úvahy ako to vykonáme, začali tým, že sa ho pokúsime na smrť vyľakať. Radikálne zrevanie v blízkosti kaprovej hlavy, nezanechalo na jeho psychike žiadne stopy. Jeho manželka s deťmi, pootvorili dvere do kuchyne a spýtali sa; či už. Teória o utopení, neprešla po krátkom zamyslení. Napokon sme sa pokúsili kapra prehovoriť, nech náhle zhynie. Nereagoval. Otváral ústa a fakt sa pokúšal povedať; pomoc.

Skončil vo vani, od detí dostal meno Teodor. Prežil pekné Vianoce a Ježiško mu doniesol darček, žltú gumenú kačku s ktorou sa kapor vôbec nehral. Koncom decembra, ho hlava rodiny odniesla vypustiť do jazera. Deti mu na rozlúčku mávali z okna. Plané sú reči, že takýto návrat ryby nemusí skončiť dobre. Tento prípad je výnimkou. Občas, keď idú deti okolo jazera, zastavia sa a volajú na Teodora. Nie vždy, iba keď má čas a nenapcháva sa bahnom, vyskočí nad hladinu a pleskne sa o vodu tak, že vlny čo narobí dorazia až k brehu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik PETER WILFLING.

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Kandidát na župana šarlatánov neuznáva.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?