Ako zabiť kapra

Autor: Marian Baran | 5.12.2011 o 17:05 | Karma článku: 10,77 | Prečítané:  1765x

Ak sa na Vianoce pravidelne servíruje kapor, ako pochúťka u ktorej je nutné dávať si pozor na kosti, zvedavosť detí raz prerastie do hlbšieho záujmu, spoznať tohto živočícha inak, ako v strúhanke obalenú podkovu jeho mäsa.

Skoro ráno sa hlava rodiny vybrala živočícha zaobstarať a vrátila sa podvečer, z neďalekého trhu. Neškodná opica na ramene, kapor v sieťovanej taške a hlava. Všetci traja skončili vo vani s napustenou vodou a chvíľu sa vedno čľapkali. Keď kapor osirel, deti ho natešene pozorovali, skúmali a kŕmili chlebom. Žobronili, že v kúpeľni prespia. Ryba pohrdla všetkými lakotami a len tak si plávala, tušiac čo ju čaká.

Potom mi tá hlava zavolala a vraj; Ako zabiť kapra, aby ma to nebolelo. Povedal som mu ako na to. Čo to som počul od ľudí, niečo som mal načítané. Vlastné skúsenosti v tomto odbore nemám, som kaporbij amatér. Môj odbor sú komáre a niekedy muchy. Netrúfol by som si na to, ale dokážem o tom suverénne hovoriť.

Dostatočne informovaná hlava rodiny nachystala nože, kladivo, utierky a obväzy, pripravená kapra usmrtiť. Pozrela hlava na slizké telo ryby, do jej smutného oka a do otvárajúcich úst živočícha. Vraj vravel; pomoc. Deti hypnotizovali svojho otca a napokon so slzou na krajíčku boli odvedené z kuchyne. A tu niekde, ako stál nad tým tvorom s nožom v ruke, pochopil, kde sú jeho hranice. Okúsil ešte moje mantinely a povolal ma na pomoc.

Úvahy ako to vykonáme, začali tým, že sa ho pokúsime na smrť vyľakať. Radikálne zrevanie v blízkosti kaprovej hlavy, nezanechalo na jeho psychike žiadne stopy. Jeho manželka s deťmi, pootvorili dvere do kuchyne a spýtali sa; či už. Teória o utopení, neprešla po krátkom zamyslení. Napokon sme sa pokúsili kapra prehovoriť, nech náhle zhynie. Nereagoval. Otváral ústa a fakt sa pokúšal povedať; pomoc.

Skončil vo vani, od detí dostal meno Teodor. Prežil pekné Vianoce a Ježiško mu doniesol darček, žltú gumenú kačku s ktorou sa kapor vôbec nehral. Koncom decembra, ho hlava rodiny odniesla vypustiť do jazera. Deti mu na rozlúčku mávali z okna. Plané sú reči, že takýto návrat ryby nemusí skončiť dobre. Tento prípad je výnimkou. Občas, keď idú deti okolo jazera, zastavia sa a volajú na Teodora. Nie vždy, iba keď má čas a nenapcháva sa bahnom, vyskočí nad hladinu a pleskne sa o vodu tak, že vlny čo narobí dorazia až k brehu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?