Kam sa podeli diváci

Autor: Marian Baran | 15.9.2011 o 20:32 | (upravené 15.9.2011 o 21:30) Karma článku: 6,97 | Prečítané:  1313x

Rolety na križovatkách mi otvárali ústa, civel som hlúpo na žlté svetlo lámp. Prirodzená staroba svetelných tokov, opakujúca sa v komixovej paródii na prítomnosť, vo frekvencii lacnej disko gule, neúprosne dráždila oči a manipulovala necitlivo viečkami.

Zabudnutí degustátori privierali dvere na galériách s hodnotenými mokmi. Nezrozumiteľne vyslovovali záverečnú reč, popretkávanú cudzími výrazmi, novotvarmi a slovami patričnými pre daný okamih. Kam sa však podeli diváci a komparz náhodnej prítomnosti. Tí drobní pýtači cigariet a večne meškajúci chodci, odkázaní na cudzie hodinky na zápästí. Nik sa už na nič nepýta. Niekto uviazol vo vyčerpávajúcom monológu a iní len mlčia, skúpi na otázky. To ticho zrádza predsudky.

Aj taxikár mlčal celú cestu. Povedal som kam potrebujem a  on skúpo zaťal pery. Nezvyčajné. Väčšinou derú sa s dialógom križovatkami, prázdnymi cestami a širokými ulicami. Možno už rezignoval, unavený stereotypom prerušovanej čiary na ceste. Rozladený monotónnym zvukom spaľovacieho motora, schovaného v útrobách hrubého plechu, pod kapotou netaktného myslenia.

Na stanici, tam som si krátil chvíľu čo ostala. Vlakom zabudnutý a vetrom na peróne učesaný chlapík si položil plastovú kávu na popolník. Mlčal intenzívne vedľa mňa, s absenciou emócií v tvári. Požiadal som ho o cigaretu, opýtal koľko je hodín a zistil kam cestuje. Nedočkavo odpovedal, bez nádychu. Medzi slová nedával pauzu, nenadýchol sa na konci viet, nedočkavo vyslovoval vety, akoby čakal na túto príležitosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

EKONOMIKA

Namiesto obhliadok iná realita. Byty pomáhajú predávať okuliare

Vyskúšali sme novú technológiu.


Už ste čítali?