Sťahovanie

Autor: Marian Baran | 13.8.2011 o 12:04 | (upravené 13.8.2011 o 12:48) Karma článku: 8,50 | Prečítané:  1347x

Sťahovanie je súčasťou ľudského bytia od nepamäti. Niekto by možno povedal, že radšej vyhorieť, ale nie je to pravda. Rozdiel je badateľný v množstve popola.

Často som pozývaný k podobným aktivitám, mám na to vlohy. Mám silu, veľký rozmach rúk a logiku hráča Sokobanu. A hlavne nefrflem a tým pádom nesťažujem dramatickosť  situácie. Som pokojný nosič klavíru z mrakodrapu, na medziposchodiach dokážem na ňom dojímavo zabrnkať ľudovú pieseň; pod horou, pod horou čierne psíča breše. Ľudovi by sa určite páčila, moje podanie s kvapkami potu na laku je dojímavé.

Každé sťahovanie zanecháva stopy. Stopy v duši, v myslení a v medziľudských vzťahoch. Je pravidlom, ak pomáham pri sťahovaní páru, celý čas nekomunikujú. Ticho, medzi nimi, vyzerá zlovestne, ale ja si ho vysvetľujem, ako dokonalú súhru, keď už je všetko tak precízne naplánované, že vlastne, nie je už  čo povedať.

Jedinou métou, ktorá určuje náročnosť tohto procesu sú poschodia. Čím vyššie poschodie, tým sa náročnosť zvyšuje. A násobí sa veľkosťou výťahu v milimetroch štvorcových. Je pravidlom, že schodisko pred sťahovaním nie je preskúmané a výťah nebol zmeraný. Na medziposchodiach, hlavne starších panelákoch je neskutočne málo miesta, obyvatelia tento priestor dekorujú masívnymi črepníkmi s kvetmi, ktoré prerástli akúkoľvek fantáziu. A predmetmi dennej potreby, ktoré sú hodné vystavenia na obdiv v týchto verejných priestranstvách.

V piatok to bolo iba šieste poschodie. Zámerne uvádzam, iba. Bolo už aj dvanáste. A od vtedy viem, že ten čo nazval jeden z dostupných výťahov v objekte nákladným, bol totálny srandista. Myslím, že po určení veľkosti spomenutého výťahu a naprojektovaní priestoru pred dverami do tej komôrky na kovovom lane, náhle opustil republiku, aby sa mohol nahlas rehliť nad svojim dôvtipom.

Ak sťahujete cudzích ľudí, je to jednoduchšie. Emócie idú bokom. Predsa len, nie je to tak jednoduché a je to výrazný zásah do života človeka, aj keby sa premiestňoval do vedľajšieho vchodu.

Držal som v rukách škatuľu plnú modranskej keramiky. Už to nebolo vidno, pretože každý jeden kus bol dôkladne zabalený v novinách. Majiteľka týchto skvostov stála vedľa s ďalšou várkou. Neviem či si deti zvyknú, povedala. Už predtým sme prehodili spolu pár viet. Deti si určite zvyknú, nemusíte mať strach. Ja som sa sťahoval viac, ako dvadsať krát po celej republike a mám na to len pekné spomienky. Pozrela prekvapene na mňa a zasmiala sa.

Pri sťahovaní nie je človek schopný premiestniť všetko. Treba sa stým zmieriť. A s tým čo ostane, sa kontaktovať kedykoľvek.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?