Kríza a jej medový počiatok

Autor: Marian Baran | 1.7.2011 o 17:55 | Karma článku: 12,74 | Prečítané:  2053x

V časoch, keď som sa ešte neholil pravidelne a dokázal som nespať niekoľko dní, bez ujmy na zdraví, mával som výdaje väčšie ako príjem. Vypĺňal som ten to rozdiel honorárom z bližšie nešpecifikovaných brigád. Schválne píšem honorár, pretože to znie honosne.

Jedna z nich úzko súvisela s medom. Spýtali sa, či mám s ním skúsenosť, povedal som, áno a bol som prijatý. Najskôr som si myslel, že to bude plnenie medu do fliaš. Hneď som si predstavil, ako dokáže med tiecť pomaly a túto skutočnosť som si transformoval do možného pracovného tempa. Mýlil som sa, v miestnosti veľkej ako priemerná telocvičňa, bolo navozené nespočítateľné množstvo paliet so sudmi, plnými medu. Mali rôznu farbu a boli označené, či je to med lúčny, horský alebo akýkoľvek iný, o ktorých som ani netušil, že existujú. Vlastnil to chlap, ktorý vymyslel slovo kríza, používal ho často a suverénne. Presne špecifikoval jeho význam pre budúce generácie, myslím, že dnes berie za to tučné tantiémy.

Med to bol kvalitný, to sa pozná podľa toho, že keď ho ovoniate, zacítite včelu. Ako vonia včela? Nedá sa sprostredkovať, treba skúsiť. Mojou úlohou bolo označený sud váľať k zariadeniu na ohrev, kde sa prelial do suda krajšieho, nového. A následne prázdny sud umyť. Váľal som tie sudy a myslel na všetky včely na svete, myslel som na tie, čo mi lietali okolo hlavy a pochyboval, či chcú z neho ochutnať, alebo ho bránia. Točil som plné sudy medu a držal balans na obruči. Umýval som prázdne sudy, med som mal všade, v očiach, vo vlasoch. Chutil som ako med a o mede sa mi snívali medové sny. Jedol som ho ráno, i večer.

Po dvoch týždňoch, v čase, keď mala byť zaplatená práca, ma zavolal majiteľ do svojej kancelárie. Pekné to tam mal. Všetko vo farbách medu. Zalamoval rukami a žalostne stonal nad svojím rozpoložením, do ktorého sa dostal kvôli kríze. Vraj včely. Všetko začína a končí práve pri nich. Zdôraznil pliagy, čo ich ničia. Vyzdvihol ich pracovitosť, napriek tomu, že nemajú vlastne kam lietať. Kríza ničí kvety. Chovateľov ubúda a hoci prikrmujú, niet medu toľko čo bývalo. Vedel som kam mieri, tušil som dôvod, prečo mi vykresľuje vznik budúcej celosvetovej krízy.

Povedal som nech zaplatí, lebo neodídem a uvelebil som sa do televíznej polohy. Občas to zaberalo, lebo, hoci som bol holobriadok, mal som cez sto kíl. Ostal zaskočený, asi si myslel, že jeho veta na konci monológu o tom, aby som sa zastavil o týždeň mi vyplatí moje šeky. No držal groš pevne a kompromis, v podobe niekoľkých fliaš medu, ktoré schovával vo svojej kancelárii v skrinke z čerešňového dreva, ma zlomil. Z posvätným pátosom ich položil na stôl.

Bol som trochu na smiech, keď som ich doniesol do reštaurácie, kde sme sa so spolužiakmi lúčili so školským rokom. Uškŕňali sa, keď som im vysvetľoval, že začína rozsiahla, celosvetová kríza, kvôli včelám a medu. Neverili. Jedli sme ten med a zapíjali kofolou, a v takej chvíli je ťažko myslieť na budúcnosť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?