Čo robiť v nedeľu

Autor: Marian Baran | 7.6.2011 o 17:36 | Karma článku: 13,06 | Prečítané:  1613x

Dedko mal niečo cez dva metre. Bolo zábavné pozorovať ho pri sadení cibule, ako balansuje na tenkej doske. Prekladal svoje obrovské topánky jednu vedľa druhej, ako v logickej hádanke, kde je potrebné umiestniť určitý počet predmetov do daného priestoru.

Záhradu a prácu v nej mal rád. Aj v sade, kde rástli jablone a obrovský nahnutý orech. Vedel som, že nespadne, pretože mal korene až ku kostolu. Staral sa, ako skúsený záhradník, o všetko zelené čo rástlo pri dome. Rukávy na košeli vyhrnuté, vŕtal sa v hline ako krtko. Keď napadol sneh, chodil ako bez duše. Často som ho podozrieval, že odhadzuje sneh veľkou lopatou len preto, aby sa dopátral k zemi a presvedčil, že sa tam naozaj nič nezelená.

Kvety, to bolo jeho. Vedel to s nimi. Dokázal urobiť všetko, aby tie jeho boli najkrajšie. Predzáhradka pred domom, hýrila všetkými farbami, a kvety načahovali hlávky, predvádzali sa. Susedove včely sa hostili a nevedeli kam skôr zosadnúť. Keď kvitli, pár ich narezal a dal babke do vázy. Voňali v dome naozaj, opojne, sladko.

Po nedeľnom obede, počas návštevy vzdialenej rodiny, sedeli všetci na lavičke pod čerešňou. Hosť sa rozplýval kvetmi ktoré videl. Chválil tie na dvore, nasadené v určitých logických ornamentoch, i tie v predzáhradke. Tvrdil, že ešte nikdy také čosi nevidel.

„Obdivujem vás, musí vám to zabrať veľa času a námahy, aby to takto vyzeralo. Je to krásne." Povedal babke hosť. Babka pozrela na dedka, no ten nikdy veľa nehovoril. Žmúril oči do zapadajúceho slnka a v hlave snoval plán na ďalší deň. Bola nedeľa. A nebyť hosťa, sedeli by vedno, na lavičke v tieni stromu a zdravili vyobliekaných ľudí, ktorí by išli okolo.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?