Kedy je jadro dôležité

Autor: Marian Baran | 31.3.2011 o 18:54 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  1343x

Susedia prerábajú byt. Vyhodili umakartové jadro a sused z pórobetónových kvádrov postavil steny. Vrecia ležia na chodbe, vedľa nachystaných kachličiek.

Vo výťahu mi povedal, že už ostávam len ja, v celom paneláku, ktorý má pôvodnú kúpeľňu. Aj do mňa bodol prstom, aby to potvrdil. Z prsta mu zletela uschnutá omietka a prach. Na tričku ostala stopa. Vzápätí sa ju pokúsil odstrániť opakom ruky. Tričko som doma hodil do pračky.

Viem, že zdravé, dobré jadro je dôležité. Tiež viem, že sa dá opraviť, zrekonštruovať. A je len fajn, keď si na to domáci pán trúfa sám... Sám ako sám. Zvonil som im, lebo vo dverách, v zámku boli kľúče. Zvonil som medzi intervalmi príklepovej vŕtačky. Čakal som susedovu oholenú tvár, no otvorila jeho manželka. Vŕtačku držala v ruke, na hlave šatka a skôr než som ukázal na kľúč vo dverách, ma šarmantným úsmevom učičíkala; vraj len pár dier.

A tak sa podvečer zakrádam chodbou, pomedzi stavebný materiál, tváriac sa neviditeľne. Snažím sa vyhnúť susedovej výrečnosti a jeho eposu o murovanej stene a eseji o farebnom tóne kachličiek. Prach z prerábok mám všade. Na nábytku, na klávesnici, škrípe medzi zubami. No som voči tomu apatický. K večeru ruch tíchne. Občas ešte kladivo. Počujem metlu, ako štetinami zmieta úlomky kachličiek na kovovú lopatku. Potom decentné škrabkanie kovovej špachtle. Pomaly, po milimetroch, spoločne k predstave spoločného domova. Až k úplnému, tajomnému tichu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?