Lev ušiel z domu

Autor: Marian Baran | 10.2.2011 o 18:54 | Karma článku: 11,79 | Prečítané:  1828x

Otec mal veľa kníh. Mal ich všade. V knižnici v obývačke, na chodbe na poličke, i v kuchyni. Boli to iné knihy, ako tie moje obrázkové. Na každej strane boli písmená a niektoré boli tak hrubé a ťažké, že som ich ledva udržal v rukách.

Čudoval som sa, ako niekto vôbec dokáže takú hrubú knihu prečítať, veď mňa by z toho príšerne bolel ukazovák. Ako prvák som poznal všetky písmená a vedel som obstojne čítať. Ale nelákalo ma, niektorú z tých otcových kníh načať. Aj písať som vedel. Otec hovoril, že škrabem ako lev, ale čo som mal robiť, keď to bolo tak náročné a komplikované.

Jedného dňa, keď prišiel otec z práce, doniesol mi knihu. Volala sa Lev ušiel z domu. Mala peknú farebnú obálku a voňala novotou. Povedal, že ak chcem, môžem tú knihu prepisovať do zošita, aby som si zlepšil úpravu písma. Aj sa mi to spočiatku zapáčilo. No zistil som, že je to drina. Bolela ma ruka z námahy, ako som krútil vlnovky, točil mašličky a oblúky. Snažil som sa a každý deň som venoval tej knihe dostatok času. Veril som, že keď ju prepíšem celú, bude môj rukopis ako má byť. Trvalo to dlho, v tej knihe bolo veľmi veľa písmen, slov a viet.

Keď som skončil, otec zobral do rúk zošit s pokrútenými listami papiera a zbežne ho prelistoval. Stránky zdeformované tlakom pera sa vlnili a on sa tváril spokojne. Nepochválil ma hneď, ako som čakal, len zobral knihu o odišiel do obývačky. Sadol si do kresla v ktorom čítaval. Vedľa mal stolík, kam ukladal naposledy prečítané knihy, skôr než ich uložil. Na vrch položil tú moju, ktorú som prepísal a pozeral na mňa ako sa usmievam.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?