Knihola

Autor: Marian Baran | 19.3.2015 o 16:25 | Karma článku: 12,65 | Prečítané:  1548x

Obdivujem ľudí, ktorí dokážu čítať knihu v akejkoľvek situácii. Pokúsil som sa ich spôsoby napodobniť, ale musím priznať, schopnosť musí byť vrodená. 

Napríklad v autobuse, videl som chlapa ako číta knihu celkom v pohode. Nevadilo mu okolie, ani natriasanie dopravného prostriedku. Skúsil som to aj ja. Zobral som svoju obľúbenú knihu s veľkými písmenami, no musím skonštatovať, že v preplnenom autobuse som nedokázal vytvoriť dostatočne dlhé ruky na dešifrovanie textu.

Čitatelia v dopravných prostriedkoch, v čakárňach, na lavičkách v parkoch, sú bežným obrazom verejného prijímania textu. No videl som dievča, čo čítalo knihu počas chôdze a vtedy som trochu vzplanul závisťou nad takou schopnosťou. A tiež keď som videl vodiča za volantom, ako počas červenej, ktorá mu zasvietila na semafore, vybral knihu a dal tri vety.

To sú profesionáli. Ja tie svoje knihy dokážem čítať iba doma v kresle, papuče na nohách, na stene fotka krbu, pri nohách neviditeľná mačka a za oknom padá sneh. Ak nie sneh, niečo padá určite, možno hviezda, mena, alebo prach.

Kráčal som ulicou a uvažoval, že raz tí najlepší dokážu čítať knihu počas behu, v kine, počas spánku, či pri plávaní. Bolo by zaujímavé vedieť čo by čítal taký parašutista, či cyklista na trati. No a vtedy som uvidel žeriavy na neďalekej stavbe. Vo výške, v kabíne jedného z nich, sedel chlap a vypĺňal pauzu čítaním knihy. Potešil ma tento obraz.

Modrú oblohu rezalo lietadlo na dve polovice. V tom lietadle tiež niekto čítal knihu. No pozrel som ešte ďalej, hoci som nič významné nevidel. Ak v tú chvíľu položil kozmonaut na povrch mesiaca svoju nohu a urobil krok, v jednej ruke zvieral komplikovaný prístroj a v druhej ruke mal určite nachystanú knihu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?