Autobus

Autor: Marian Baran | 4.3.2013 o 15:00 | Karma článku: 23,27 | Prečítané:  3143x

Autobusy medzimestskej dopravy nemám veľmi v obľube. Počas cesty mi chýba vlaková voľnosť. Možnosť zmeniť priestor, keď v kupé sedia hluční cestujúci, alebo jedinec, čo číta mne neznámu knihu a na niektorých pasážach sa nahlas smeje.

Nemal som ale inú možnosť a s dôverne známymi obavami som nastúpil do autobusu takej linky. Sadol som si na jedno z posledných voľných miest, k žene sediacej pri okne. Mala rozpustené vlasy, v rukách knihu a ukazovák ako záložku niekde v druhej tretine. Spýtal som sa či je miesto voľné. Pozrela na mňa a usmiala sa. Bolo to jednoznačne áno, veď ak by nebolo, snažila by sa ma z miesta vytlačiť. Ukazovák v knihe vymenila za palec a ďalej hľadela cez okno.

Autobus sa pohol, vodič zaradil rýchlosť a potom sa zaradil do dopravy. Keď krajina za oknom zrýchlila, ovládol ma ten zvláštny pocit neslobody. Napadlo ma, že sa pokúsim so ženou nadviazať dialóg, nech čas ubehne. Povedal som jej, že počasie sa na víkend vydarilo. Téma o počasí je vďačná a tuším tá najstaršia zo všetkých tém.

Žena sa dívala von oknom a až po chvíli mierne natočila hlavu. Okom pochopenia hľadela chvíľu na mňa a potom vrátila pohľad oknu. Hneď som vedel, že zdieľa o počasí tie isté pocity ako ja. Porozprával som jej teda, aké počasie bolo počas dňa. Nič strhujúce, len tri obyčajné vety. Nechcel som bez odobrenia poslucháčom pokračovať. Žena opäť na okamih pozrela na mňa, ako sledujem krajinu za oknom, aby som zdôraznil to, o čom som hovoril.

Pokračoval som, rozprával jej také všedné veci, vedno sme skúmali krajinu za sklom a takto ubiehal čas. Keď sme vošli do okresného mesta, povedal som jej, že tam to poznám. Na križovatke autobus zastavil na červenú, tam si žena uvoľnila palec z knihy. Rukami si odhrnula vlasy z uší a vytiahla slúchadlá s prehrávanou hudbou. Prepáčte, vraveli ste niečo? Zvedavo sa opýtala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?