Utopenci

Autor: Marian Baran | 11.7.2012 o 16:16 | Karma článku: 15,10 | Prečítané:  2041x

S ubytovaním som bol spokojný. Ráno vo vedľajších dvoroch kikiríkali kohúti a štekali psi, ale tak to mám rád, keď niekto dá o sebe vedieť primeraným spôsobom, vo vhodnom okamihu.

Dozvedel som sa, že pes domácej sa volá Morži. Ráno ma čakával pri dverách a tak vrtel chvostom, že spôsobil silné prúdenie vzduchu, ktoré rozohnalo mraky na oblohe a preto každý deň bolo krásne počasie. Hovoril som mu, aby sa tak nevrtel, ale hovorte psovi, aby nebol pes. Zistil som, že vie prenikavo štekať. Až tak, že zobudil Františka z vedľajšej izby, i rodinu Novákových z apartmánu.

Dozvedel som sa, že majú pivo a je dosť šťavnaté, rovnako ako zeleninový šalát, ktorý obsahuje rôzne druhy zeleniny, teda len kapustu. Ale dal som si špecialitu, halászlé a to nemalo chybu. Tondovi z Budějovíc som povedal vlastný recept, lebo sa spýtal či neviem. Hovoril som mu, že zoberie akvárium s rybičkami, i rastlinami a postaví na plynový horák. Že nakrája mrkvu, petržlen a varí pokiaľ nie je hotovo. Tonda povedal, že má škrečka, ale ja až toľko receptov nepoznám.

Na kúpalisku mali vodu a hneď v niekoľkých bazénoch a v rôznych teplotách. Príjemný bol bazén s tridsiatimi siedmimi stupňami Celzia. Zistil som, že pri rovnakej vonkajšej teplote, v ňom vydržím desať minúť, potom to už nie je komfortné. Peter v ňom vydržal hodinu a potom ho z vody vytiahol mladík v červených trenkách. Túto službu si musel niekde predplatiť, len netuším kde. Peter potom sedel v tieni so svojou manželkou, pil veľa šťavnatých tekutín a fajčil. Popol klepal do zaváraninovej fľašky, s etiketou Utopenci.

Keď sa blížila búrka, zistil som, že zamestnanci vzniknutú situáciu zvládli bravúrne. Ľudia museli opustiť nekryté bazény, lebo keby udrel blesk, nebola by to statická energia zo silónového trička. Všetci hľadali úkryt pred dažďom, lebo hoci je jedinec v plavkách a vyliezol z bazénu, intuitívne hľadá v daždi strechu. Strecha je istota v mokrých časoch. V tej chvíli, tam bolo približne dvetisíc, v plavkách oblečených ľudí. Zistil som to tak, že som ich zrátal na metri štvorcovom a vynásobil rozlohou areálu.

Večer pri živej hudbe, som zistil, že jazyk miestnych, je krásny, poetický. Zvlášť jedna pieseň mi zarezonovala. Jarda mi text preložil, hneď ako dospieval a utrel si slzu pod okom. Spievalo sa v nej pravdepodobne o tom, že najkrajšie dievčatá sú tie s modrými očami, čo majú čierne vlasy. Netuším, či bol znalec miestnej reči, či preklad bol správny, ale pivo prekladal likérom pekne poporiadku.

Keď som odchádzal, Morži bol zatvorený v záhrade. Začal totiž utekať cez plot, na zálety k susedovej sučke kokeršpaniela, asi ignoruje slová z tej pesničky. Rozlúčil som sa a odovzdal kľúče domácej pani. Na schledanou, pozdravila a pozrela na mňa, či to povedala správne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči.


Už ste čítali?