Tí majú ale šťastie

Autor: Marian Baran | 4.6.2012 o 19:16 | Karma článku: 21,57 | Prečítané:  2752x

Kúpil som si nové tužkové batérie, výhodne, dve za cenu troch. Doma som ich potme vložil do diaľkového ovládača od televízora a zapol. Obrazovka zažiarila jasným svetlom.

Koberec na mňa neokukane pozeral a keby dokázal, určite by sa spýtal na vysávač. A ja by som mu povedal; milý koberec, vysať ťa, to je tisícpäťsto wattov vypustených do vzduchu. A on by to pochopil. Mohol som kedykoľvek zažať žiarovku, ale obrazovka televízora, to je niečo iné. Aj svetlo, aj zvuk, to žiarovka jednoducho nedokáže. A k tomu, ako bonus, teplo z rozohriatych súčiastok. Jednoduchá matematika, viac sa oplatí svietiť televízorom. Z bohatej ponuky som ľahko vybral program, ktorý ponúkal najviac svetla.

Skúšal som postupovať, podľa odporúčaní majstrov v šetrení elektrickej energie a svietil som sviečkou, ale nebolo to ono. Jej plápolavé svetlo, bolo príliš monotematické a rušilo pozitívny pocit zo šetrenia. Tiež bolo nutné, pohybovať sa v okolí sviečky pomaly. Plameňu sviečky ubližovala rýchla chôdza a prudké pohyby. Svetlo sviečky je totiž dosť plaché.

Ráno som išiel na zastávku autobusu, inou trasou, ako obvykle. A cestou som zbadal niečo, čo vo mne vyvolalo energetickú závisť. Niekoľko metrov, od okien jedného panelového domu, postavili billboard, s masívnym osvetlením. Kopec svetla a úplne zadarmo. Plné okná svetla po celú noc. Tí čo tam bývajú, už určite aj zabudli, kde na stenách majú vypínače. Tí majú ale šťastie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

DOMOV

Niektoré kauzy by sa už nemali zopakovať. Pravidlá sa menia

Prinášame prehľad najzásadnejších zmien.


Už ste čítali?