Všednosť zúfalého jedinca

Autor: Marian Baran | 4.11.2011 o 16:33 | Karma článku: 9,43 | Prečítané:  1479x

V prízemnom chlade skorého rána stál pri ceste, kadiaľ prechádza v tú dobu najviac ľudí, sporo oblečený chlap. Niekoľko rokov nestrihané vlasy, zopnuté vzadu zelenou gumičkou. V ruke držal knihu a nahlas rozprával.

Mal som pocit, že ju držal len ako rekvizitu. Ako okamžité ospravedlnenie slov, ktoré vyslovoval. Relatívne hrubo, neexistujúcemu poslucháčovi kdesi v diaľke, vysvetľoval, prečo sa svet rúti do záhuby. Odsudzoval imaginárneho jedinca za stav, ktorý bol podľa jeho slov nezvratný.

Ráno sa objavoval sporadicky a vinil svojho neviditeľného partnera. Počiatočné prekvapenie sa časom zmenilo na všednosť zúfalého jedinca. Vraveli mi, že je iný a že má veľký dom a kopec peňazí. Keď prituhlo orátor skončil. Párkrát som ho zazrel zabaleného v ručne tkanom koberci, ako vyciedza zvyšky zo zelených fliaš.

Vraveli mi, že je to jeho voľba. Vraj má niekoľko vysokoškolských titulov, zopár bytov po meste a dcéru v Kanade. A na zimu cestuje niekam do teplých krajín. Naposledy rozdával pred potravinami korkové štuple z fliaš. Nik nemal záujem. Na hlave klobúk a šomral niečo o morálke, sprisahaní proti pokore.

Vložil som nakúpený tovar do tašky a sledoval korkovú akciu. Pristavila sa pri mne pani, z tašky jej trčal pór. Chvíľu sme chlapa spolu pozorovali a ona napokon povedala, vraj; čudák. Zabalila ho do jediného slova. Povedal som jej, čo mi ľudia narozprávali, tie zvláštne pletky z chodníkových schôdzí. Usmiala sa, vraj keby to tak bolo, prečo by tam stál.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?