Mánesky

Autor: Marian Baran | 4.10.2011 o 17:00 | Karma článku: 13,58 | Prečítané:  1530x

Učiteľka na základnej škole mi povedala, keď som jej ukazoval čo všetko som nakreslil a namaľoval, že zo mňa maliar nikdy nebude. Vraj moja snaha, talent neobjaví.

Nemala celkom pravdu, vymaľoval som niekoľko bytov, pár zárubní, dverí, plotov a striech. Nezanevrel som nikdy ani na štetce a ceruzky. Až neskôr, časom, som farby riadne zavrel a schoval. Ostala ceruzka, ako bezprostredná možnosť zaznamenať potrebné.

Od malička som mal v úcte autora, ktorému som sa chcel vyrovnať, môj vzor. Bol všestranný talent. Umeniu sa nevenoval profesionálne, no napriek tomu, jeho rukopis bol zreteľný a presný, akoby inak nevedel, len kvalitne a pôsobivo. Tvoril s ľahkosťou, nevtieravo vmiešaval pozitívne emócie do všedného okamihu. Uprednostňoval olejové farby a plátno. Všetky svoje obrazy vždy daroval.

V posledných dňoch života, kreslil do skicára ten istý motív, niekoľkokrát, dolaďoval detaily. Kostol, zasadený v hustom lesnom poraste, viedol od neho chodník. Kráčali po ňom dve postavy a pes, smerovali z obrazu von. Jedna z postáv bola zhrbená. Mal pripravené, na ráme natiahnuté plátno. Zdravotný stav mu už nedovolil preniesť túto kompozíciu na nachystaný podklad tak, ako mal pôvodne v úmysle. Ležiac na boku v posteli, nakreslil svoje zmierenie tvrdým mastným pastelom, giocondami, namiesto olejových farieb. Tlak rukou v niektorých miestach zdeformoval napnuté vlákna, dodáva to dielu bolestnú autentickosť. Opantala ma tá úprimnosť. Otec, môžem si ho nechať; spýtal som sa ho.

Potom; povedal. Keď potom vymenilo deň v kalendári, zvesil som obraz zo steny. Pribalil som aj škatuľu olejových farieb, úplne nové olejové farby Mánes. Doma som ich skúmal a nevedel, čo s nimi. V tých farebných tubách bola schovaná jar, ktorá mala prísť. Jeho jar. Farebná a veľkolepá, ako jeho duša.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V starostlivosti o srdce patríme medzi najhorších v Európe. Pozrite si rebríček

V prieskume Slovensko získalo nízke známky pre zlý životný štýl svojich obyvateľov a aj dlhé čakacie lehoty na vyšetrenia.

EKONOMIKA

Prvá banka prelomila tabu a zvýšila úroky na hypotékach

Zvyšovanie úrokov vraj nesúvisí so zmenami Národnej banky.


Už ste čítali?