Mánesky

Autor: Marian Baran | 4.10.2011 o 17:00 | Karma článku: 13,58 | Prečítané:  1532x

Učiteľka na základnej škole mi povedala, keď som jej ukazoval čo všetko som nakreslil a namaľoval, že zo mňa maliar nikdy nebude. Vraj moja snaha, talent neobjaví.

Nemala celkom pravdu, vymaľoval som niekoľko bytov, pár zárubní, dverí, plotov a striech. Nezanevrel som nikdy ani na štetce a ceruzky. Až neskôr, časom, som farby riadne zavrel a schoval. Ostala ceruzka, ako bezprostredná možnosť zaznamenať potrebné.

Od malička som mal v úcte autora, ktorému som sa chcel vyrovnať, môj vzor. Bol všestranný talent. Umeniu sa nevenoval profesionálne, no napriek tomu, jeho rukopis bol zreteľný a presný, akoby inak nevedel, len kvalitne a pôsobivo. Tvoril s ľahkosťou, nevtieravo vmiešaval pozitívne emócie do všedného okamihu. Uprednostňoval olejové farby a plátno. Všetky svoje obrazy vždy daroval.

V posledných dňoch života, kreslil do skicára ten istý motív, niekoľkokrát, dolaďoval detaily. Kostol, zasadený v hustom lesnom poraste, viedol od neho chodník. Kráčali po ňom dve postavy a pes, smerovali z obrazu von. Jedna z postáv bola zhrbená. Mal pripravené, na ráme natiahnuté plátno. Zdravotný stav mu už nedovolil preniesť túto kompozíciu na nachystaný podklad tak, ako mal pôvodne v úmysle. Ležiac na boku v posteli, nakreslil svoje zmierenie tvrdým mastným pastelom, giocondami, namiesto olejových farieb. Tlak rukou v niektorých miestach zdeformoval napnuté vlákna, dodáva to dielu bolestnú autentickosť. Opantala ma tá úprimnosť. Otec, môžem si ho nechať; spýtal som sa ho.

Potom; povedal. Keď potom vymenilo deň v kalendári, zvesil som obraz zo steny. Pribalil som aj škatuľu olejových farieb, úplne nové olejové farby Mánes. Doma som ich skúmal a nevedel, čo s nimi. V tých farebných tubách bola schovaná jar, ktorá mala prísť. Jeho jar. Farebná a veľkolepá, ako jeho duša.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S nádchou na urgentný príjem? Zaplatíte desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

DOMOV

Na draho prenajatú limuzínu si šéf štátnej firmy vybavil aj majáky

Akciovka pre Bačíka nevýhodne prenajímala limuzínu.

KOMENTÁRE

Čo bráni Ficovi postaviť sa proti extrémistom?

Vláda nad verejný záujem postavila vlastný záujem o prežitie.


Už ste čítali?