Keď na veľkosti nezáleží

Autor: Marian Baran | 20.7.2011 o 14:14 | Karma článku: 24,98 | Prečítané:  3845x

Nebol som vyšší ako tráva na lúkach, ktorú starký odchádzal skoro ráno kosiť s chlapmi. Pozoroval som ich z pece, ako výdatne raňajkovali, zapíjali mliekom a na záver v krátkej porade padali chlapské slová, hrubé, drsné reči, len aby zdôraznili ťažkú prácu, ktorá ich čakala.

Naložili kosy na ramená a ako vlajkonosiči brieždenia, kráčali preč. Veľa vecí som ešte robiť nemohol, vraj som malý a ja by som sa tak rád vydal na cestu a tú vysokú trávu spolu s nimi pokosil. Potom som sa pýtal starkého, či už. Povedal, že ešte nie, musí preschnúť. Treba ho ísť obracať, pohrabať. Do stohov naukladať. Bol som nedočkavý a robil len to, načo som bol súci.

Čo som sa len načakal, kým zapriahol voly do rebrináka. Vytiahli povoz na lúky, kde sa naň naložilo nasušené seno a zvážalo do stodoly, veľkej ako trojposchodový dom. Starká každú vyloženú vrstvu nasolila soľou. Trvalo to aj pár dní, kým bolo seno pod strechou v bezpečí.

Rebrinák sa natriasal na hrboľatých, strmých svahoch. Keď hrozilo, že sa prevráti, navešali sme sa všetci na jednu stranu. Šmýkali sa mi ruky na obschnutom dreve, ale vydržal som, vedel som, ako veľmi som dôležitý. Visel som tam z nohami vo vzduchu, hneď vedľa starkej, drkotali nám zuby a tváre chveli v zvláštnych grimasách. Nevadilo, že som malý, starká povedala, že nebyť mňa, voz by sa isto prevrátil.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.


Už ste čítali?