Analýza ženských očí

Autor: Marian Baran | 6.3.2011 o 20:28 | Karma článku: 10,87 | Prečítané:  1844x

Niekedy, keď sa večer vraciam z práce domov, prestupujem v meste z električky na autobus. Nie je to dlhá trasa. Pár krokov vedľa zatvorených obchodov a ich výkladov.

V jednom visí dámske oblečenie, v ďalšom, obďaleč, sa lesknú svetlá z ulice. Len pri jednom som sa občas pristavil. Malý výklad s obrazmi. Žiadna galéria za nepriestrelným sklom, oblepená skrytými kamerami. Len pár výtvorov nadšených maliarov v lacných rámoch. Najskôr som ho sledoval len tak, z krajiniek ktoré tam viseli, neoslovila ani jedna natoľko, aby som tam pobudol dlhšie.

Pred troma týždňami, večer, pri prechádzaní okolo som fľochol zo zvyku do toho výkladu. Ostal som stáť a otočil som sa na päte. Jednu krajinku v strede vymenili za portrét ženy. Nič nezvyčajné, potichu som si povedal, ale tie oči, tie mala namaľované neskutočne. Boli modré. A výraz, ako keď dievča ráno vstane a na tvári, okolo očí má šminky z hlbokého spánku. Pár ťahmi celá krajina pekného sna. Tuším som sa aj usmial nad tým snom a ignoroval chodca, ktorý si nechápavo premeral moju postavu pred výkladom. Večer, keď som prechádzal okolo, som sa vždy na chvíľu pristavil a potom sa nechal jej očami odprevadiť na zástavku. Pretože kam som išiel, sledovali ma.

V piatok tam už portrét nevisel. Dalo sa to čakať, pretože tá maľba nebola odsúdená stratiť na dennom svetle všetky pigmenty. Bolo tam prázdne miesto, lístok s textom Zasnená a nečitateľná cena. Povedal som si, že musím taký portrét aspoň raz namaľovať aj ja. Aspoň sa pokúsiť a mať také oči iba pre seba.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?